Za co odpowiada karta graficzna? Do czego służy?

| 0 Komentarzy
Zastanawiasz się, za co odpowiada karta graficzna? Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Karta graficzna, która niekiedy nazywana jest również układem graficznym to jeden z podzespołów, bez których domowy komputer jest w zasadzie bezużyteczny. W sprzedaży znaleźć można modele kart, za które musimy zapłacić nawet 5 tys. złotych. Czym się wyróżnia taka karta? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części naszego artykułu.

Polecane karty graficzne

Za co odpowiada karta graficzna?

Bez względu na to, czy w Twoim komputerze znajduje się karta graficzna Nvidia RTX, czy też AMD Radeon, pełni tę samą funkcję. Układ ten odpowiada za generowanie obrazów lub też animacji na ekranie komputera, lub też na matrycy laptopa. Dzięki tym podzespołom możliwe jest granie w gry komputerowe, oglądanie filmów i po prostu interakcja z użytkownikiem. Wykorzystuje się również karty do kopania kryptowalut. Od kiedy tak wzrosła ich popularność, rynek kart graficznych mocno się rozwinął.

Do czego może służyć karta graficzna?

W powyższym akapicie wymieniliśmy kilka przykładów tego, co daje karta graficzna. Na co jeszcze pozwala ten układ? Oto kolejne przykłady:

  • grafika komputerowa;
  • tworzenie animacji 2D i 3D;
  • montowanie filmów.

Najczęściej z tych układów korzysta branża gamingowa. Jaka karta graficzna do gier sprawdzi się najlepiej? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Możemy tylko dodać, że na wydajność kart graficznych wpływa szybkość taktowania GPU, właściwe chłodzenie oraz oczywiście ilość pamięci.

Najważniejsze parametry karty graficznej

Jeśli planujesz zakup układu graficznego, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Najważniejsze z nich wymieniliśmy na poniższej liście:

  • Ilość dostępnej pamięci – od tego zależy, ile danych może przechowywać karta. Przełoży się to na szybkość wykonywania operacji;
  • taktowanie rdzenia – częstotliwość taktowania ma kluczowe znaczenie dla wydajności układu graficznego;
  • rodzaje złącz wyjściowych oraz same złącza kart graficznych;
  • obsługiwane biblioteki DirectX i OpenGL;
  • rdzenie CUDA – im więcej takich rdzeni tym lepsza wydajność.

Obecnie od kart graficznych wymaga się coraz więcej. Rosną wymagania gier komputerowych czy nowych programów graficznych. Dobierając układ odpowiadający za grafikę w komputerze, nie warto więc nadmiernie oszczędzać i trzeba myśleć przyszłościowo.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.